O nás

Psal se rok 1982, když jsem se narodil, moc si na to nevzpomínám. Mezi první vzpomínky psů patří ta na velkého psa Britu, což byla fena irského setra, která chodila s dědou, myslivcem, do revíru.

Dětství jsem strávil mezi německými ovčáky, ale objevil se i dobrman či briard, kterým se věnoval táta i na profesionální úrovni (výcvik psů pro policii a vojáky). Těch psů se u nás prostřídalo nespočet, ale nějaká jména přesto zůstanou: Dar – to byl první ovčák, na kterého si pamatuj, Pur, Nor – černá bestie, které jsem se nebál jen já, a nakonec BRIT – krásný ovčák, který byl tím posledním.
Toho psa jsem vážně miloval! Kluci na sídlišti mi ho děsně záviděli – jak poslouchal, jak byl krásný atd. Nicméně Brita jsem nevycvičil a jen slízával smetanu, vlastně jsem si to v té době ani nedokázal představit, co všechno obnáší, z toho malého štěňátka vychovat takového psa.
Přišla puberta, kámoši, holky a první mejdany. Bohužel Brit šel tak nějak stranou a dodnes mě to mrzí.

Až jsem se nakonec ocitl v Praze., kde jsem potkal holku – Káju, která měla téměř roční fenku maďarského ohaře – Agátu. Agátka byla bez průkazu původu – „papírů“ – a byla to městská dámička :-). Káju jsem si nakonec vzal za ženu a Agátku vzal za svou. Protože se nás kolemjdoucí často ptali, z jaké chovatelské stanice je, začali jsme říkat, že ze žádné – ona je „ Agáta VON PRAGUE“. Po pár letech Kája chtěla ještě jednu fenku, maďarku, jak jinak, ale tentokrát již s „papírama“, abychom s ní mohli chodit na výstavy, zkoušky a taky mít štěňátka. Přes počáteční peripetie jsem byl nakonec přesvědčen a začali jsme se těšit na fenečku z chovatelské stanice Bertoni Prague.

Štěňátka se narodila 14. 11. 2014 v poměru 5 pejsků a 2 fenky. Jednalo se o vrh „D“ a matkou byla Bertha z Tišnovských revírů, otcem se stal Magasparti Rutinos Csatár. Jedna fenka měla růžovou a druhá oranžovou mašličku. Protože Agáta vždy nosila růžový obojek, řekl jsem rovnou, že bereme oranžovou, a to bez toho, abych ji viděl. Jako jméno jsme vybrali Dorota. Chovatelka Dáša jméno upravila a celým jménem se tedy jmenuje Dorotta Bertoni Prague. To, že jsme se byli několikrát na štěňátka podívat, že jsme se na štěňátko poctivě připravovali a neuvěřitelně těšili netřeba psát.
Když jsme si Dorottku přivezli, nastal obrat o … kolik je maximum stupňů? Ta malá zrzavá kulička, co chtěla pořád něco kousat, čůrala všude po bytě, vyžadovala pozornost a v prvních týdnech v novém domově ani sama neusnula … byla nádherná a já se postupně zamilovával.
Vše se změnilo, když jsme v Dorotčiných 4 měsících, jeli na náš první výcvikový víkend do Albrechtic v severních Čechách. Tam jsme se s Kájou dohodli na tom, že já budu Dorku cvičit a Kája ji bude předvádět na výstavách. A tím se začal psát můj nový osud!
Nejen pro Dorču i pro mě bylo vše nové a učili jsme se oba. Lovecký a pracovní výcvik se neuvěřitelně liší. Přes různé počáteční zakopnutí jsme se stali nerozlučnou dvojkou. Dorotka se stala již v 18 měsících chovnou fenou. A protože nám to tak krásně všechno šlo, rozhodl jsem se, si založit mezinárodně chráněnou chovatelskou stanici VIZSLA VON PRAGUE jako hold tomuto nádhernému plemenu, které mě naprosto okouzlilo. Dorottka mi ukázala nový způsob života, poznal jsem spousty nových přátel a nasál množství zážitků.

A jak se to má aktuálně?
S Kájou a Agátkou, už nejdeme stejnou cestou. Dorottka je všestrannou fenou, Českou grand šampionkou krásy, maminkou vrhu -A- (2018) a -B- (2021). Protože již Dorotka má nějaké roky a věděli jsme, že krytí v jejím případě již nedojde, rozhodli jsme si do naší CHS přizvat posilu Brixie Vizsla von Prague. Plány byli velké, ale osud tomu chtěl jinak. Kvůli zdravotním indispozicím tak Brixie do dalších chovů bohužel nezasáhne.

Přesně na den po vrhu -B- se narodil vrh -C- (2022), jehož maminkou je naše Abigail,ve šlépějích maminky též všestrannou fenou. Odchov tohoto vrhu si užila majitelka Luba s manželem Liborem. Protože u nás viděli, jak jsou 2 pejsci super, nechali si též jedno štěňátko doma – Corvin Vizsla von Prague. Přejeme jim mnoho zdraví a úspěchů do budoucna.

Já a Dorotta Bertoni Prague

Moškvan Jan, květen 2022